Dyrygent

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 zbigniew

            Studiowałem w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno-operowej u Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonaliłem u Franco Ferrary w Sienie (Włochy) oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria). 

Brałem udział w konkursach dyrygenckich takich jak: 

•      w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko- III nagroda),

•      w Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga- V nagroda),

•      w Wiedniu (1984r- Konkurs im. H. Swarowskiego- III nagroda).


 W latach 1975-80 współpracowałem z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie – jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie (Niemcy). W latach 1985-88 byłem etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze. W sezonie 1989/90 pełniłem funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Opery  we Wrocławiu.

 

  

ZbigniewGraca

W latach 1992-95 byłem regularnym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej, gdzie przygotowałem i prowadziłem premiery m.in. „Aidy” Verdiego, „Cyganerii” Pucciniego, „Święta wiosny” Strawińskiego czy „Cudownego Mandaryna” Bartoka.

Od 2012 roku ponownie współpracuję  z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie dyryguję operami:  „Wesele Figara”,  „Cyrulik sewilski,  ”Don Giovanni”, Traviata  i „Toska”.

 

W latach 1989-2017  –  byłem etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.
Tu przygotowałem i pełniłem kierownictwo muzyczne wielu oper Mozarta, Rossiniego, czy Donizettiego. Współtworzyłem muzycznie coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991.

 

 Obecnie pełnię funkcję dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej.

 

Występowałem gościnnie w wielu krajach Europy (m.in. w Skandynawii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Litwie i Łotwie), w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Od 1998 r. współpracowałem jako dyrygent gościnny w Turcji z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną oraz w Narodowym Teatrze Operowym w Ankarze. Rok 1999 zaowocował współpracą z Łotewskim Narodowym Teatrem Operowym, która trwa do dziś. W LNO w Rydze kierowałem muzycznie premierami oper Mozarta: „Don Giovanni”, ”Cosi fan tutte”, ”Wesele Figara” oraz „Czarodziejski Flet”.W Rydze koncertuję także z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz z orkiestrą kameralną "Sinfonietta Riga".

 

W Polsce koncertuję z zespołami wielu orkiestr symfonicznych: Filharmonii Narodowej w Warszawie, filharmoniami w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Białymstoku, Opolu, Szczecinie, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie czy z Polską Orkiestrą Kameralną – Sinfonią Varsovią. 

W swoim dorobku posiadam liczne nagrania archiwalne oraz płytowe (Moje portfolio).